Има издадена присъда от СГС, състав с председател Петя Крънчева, по внчхд 4669/2018,с която съдът признава подсъдимия Росен Босев за виновен в това, че на 15 януари 2015 в предаване по Нова телевизия е приписал престъпление на Стоян Мавродиев с израза “господин Мавродиев има отношение към схемата за пране на пари, по която подсъдим е Брендо” – и “клеветническото твърдение е разпространено публично и по отношение на длъжностно лице, заемащо поста на председател на КФН”.
Какво е фактическото отношение на Мавродиев към схемата: според публикациите от този период, той се е занимавал с регистриране на офшорни фирми, името му се появява в документи, свързани с две офшорни компании (“Куилин венчърс” и “Фиделити ентърпрайсиз”), през които са минавали придобити от трафик на кокаин пари. Когато го викат като свидетел за изясняване на обстоятелствата, Мавродиев не се явява.
Росен Босев е писал критично и за Мавродиев, и за Брендо, и за Петя Крънчева, такава му е работата.
Мавродиев като шеф на КФН подлага “Икономедия” на натиск чрез проверки, административни актове и глоби. Отделно завежда дела като физическо лице.
Крънчева е оставена да взема решение в дело на Мавродиев срещу Босев, в което трудно може да се очаква да е безпристрастна.
Ако припомним стандартите на ЕСПЧ, има намеса в свободата на изразяване, намесата е предвидена в закона, но дали тази намеса е необходима в едно демократично общество? ЕСПЧ взема предвид в такива случаи: дали публикацията представлява принос към дебати от обществен интерес; колко известно е лицето и обсъжданият казус; методът за получаване на информацията и нейната проверка, има ли достоверни факти в основата на изнесеното; съдържанието, формата и последствията от публикуването; тежестта на наложеното наказание и др. (Axel Springer AG v Germany и Von Hannover v Germany).
Защитата, предоставена от чл.10 от Конвенцията на журналистите е при условие, че те действат добросъвестно, за да се осигури точна и достоверна информация, в съответствие с принципите на отговорната журналистика. Концепцията за отговорна журналистика – като професионална дейност, която се ползва от закрилата на член 10 от Конвенцията – не се ограничава само до съдържанието на информацията, която се събира и / или разпространява с журналистически средства, но зависи и от това дали журналистите действат добросъвестно и в съответствие с журналистическата етика.
Именно такъв е и обсъжданият случай. Има факти, които са основа на изразеното мнение.
Впрочем неотговорността, когато мнението се основава на факти, е известна и от америкaнската съдебна практика
Росен Босев ще се обърне към съда в Страсбург, остава да видим как съдът ще приложи в този случай собствените си критерии за отговорна журналистика.
update | Делото Росен Босев срещу България е допуснато за разглеждане от ЕСПЧ. Несъмнено решението влиза в учебниците. Заедно с Мавродиев и Петя Крънчева.