Стана известно от медиите, че г-жа Херо Мустафа, посланик на САЩ, е поздравила г-н Вежди Рашидов, председател на парламентарната комисия за култура и медии, за внесените изменения в Закона за филмовата индустрия. Г-жа Мустафа е цитирана да казва:
Запозната съм с Вашата ключова роля и големите усилия, които полагате този закон да бъде приет. Поздравявам Ви за амбицията България да има закон за киното, който ще осигури нови възможности за българското филмопроизводство и за киноиндустрията.
Приемането на този закон е исторически момент.
Оценката на г-жа Мустафа е институционална. Това поздравление трябва да означава, по мое мнение, че измененията на Закона за филмовата индустрия се оценяват положително по най-високите демократични стандарти на свободния свят.
Така ли е? Създадени ли са измененията по един прозрачен и недискриминационен начин, отчитат ли те не само различните интереси на аудиторията и индустриите, но дори нещо най-базово: разпоредбите на Правилника за организация и дейност на Народното събрание?
Има консолидирана реакция на адресатите на закона, според които между първо и второ четене – без обществено обсъждане – се променя философията на ЗФИ.
- Становище по ЗИД на ЗФИ от българската филмова общност
- Филмови дейци: Законови поправки облагодетелстват големите телевизии и убиват киното
Според Правилника за организация и дейност на Народното събрание
Чл. 84. (1) Народното събрание обсъжда и гласува законопроектите на второ гласуване глава по глава, раздел по раздел или текст по текст. Когато няма направени писмени предложения или възражения, текстовете не се четат в пленарната зала. В този случай текстовете се прилагат към стенографския протокол като част от него.(2) При второто гласуване се обсъждат само предложения на народни представители, постъпили по реда на чл. 83, както и предложения на водещата комисия, включени в доклада и. Допустими са и редакционни поправки. Предложенията, които противоречат на принципите и обхвата на приетия на първо гласуване законопроект, не се обсъждат и гласуват.
Българското общество полага усилия за формиране на истинска демокрация, на истинска правова държава. Всеки жест в подкрепа на демокрацията, правата на човека, свободните медии, борбата с корупцията е високо ценен и има цялото ни уважение.
Но лобистки закони в историята на законодателния процес имаме много. Исторически момент ще бъде не приемането на още един такъв закон, а онзи момент, в който парламентът изпрати тази своя практика в историята.