Първа точка от дневния ред на първото работно заседание на 47-то Народното събрание е изслушване на министъра на културата по повод извеждането на редакционната дейност на Труд от държавна собственост поради неизпълнени задължения.
Двеста народни представители отделиха два астрономически часа за политическо позициониране.
- ГЕРБ и ДПС използваха дори възможността за изказвания “по начина на водене” с патетика в защита на свободата на словото – сякаш не беше Борисов този с мисирките и сякаш не беше Йордан Цонев (ДПС) този, който влизаше в телевизионните предавания с “Пеевски ви праща много поздрави“.
- Останалите парламентарно представени политически сили поддържаха, че прекратяване на привилегии не е репресия и че защитата на държавната собственост не противоречи на свободата на изразяване. Дали поради присъствието на депутата Пеевски в залата или поради самоочевидността на неговата сянка върху всяко обсъждане на свободата на изразяване, името му не беше споменато нито веднъж.
В скоби, това беше първото работно заседание за новия председател на Народното събрание, досега адвокат. Трябва да му се съчувства за тази част от председателските му задължения, свързана с изтичане на парламентарно време – време за заседание с лоша драматургия. Вярвам, че новият правилник ще изисква по-уважително отношение към парламентарното време, без да ограничи дискусиите по съществото на законодателната дейност.
И финално по темата за Труд: по време на управлението на ГЕРБ Блъсков е привилегирован
- не само заради това, че вестниците, които продаде, са платени със средства от КТБ;
- не само заради това, че за Труд ползва необезпечен кредит от КТБ чрез Сайга Консулт, който не ми е известно да е върнат и вероятно никога няма да бъде върнат;
- не само заради това, че е наемател, който години мълчаливо е оставен да не плаща на държавата (а става ясно, че имотът е бил и преотдаден противно на условията на договора);
- но той е привилегирован и чрез заобикаляне на законова забрана: когато замяната на имоти в София беше забранена, той получи от общината (СОС на ГЕРБ) терен в Дианабад срещу друг спорен парцел, като забраната за замяна беше заобиколена с две насрещни дарения.
- Отделен сюжет е назначението на съпругата на сина на Блъсков за ръководител на сектор Култура и аудиовизия в ПП – Брюксел. Сайтът Площад Славейков казва, че Блъскова е освободена, но без нейно знание, и е работила месец след като е била освободена, което е озадачаващо: не всеки може да присъства един месец (според нея месец и половина) на работа незабелязано. Подробности в Медиапул.
Кратко от мен в DW: Какво ни казва случаят с вестник Труд